Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna - Spotkanie z optometrystką

Informacje

Spotkanie z optometrystką

W środę, 3 stycznia 2024r. gościliśmy w naszej placówce Panią mgr Barbarę Pakułę – optometrystkę z Akademii Ćwiczę Oko. Celem wizyty było przeprowadzenie szkolenia na temat optodysleksji dla pracowników pedagogicznych Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku.

Specjaliści zostali zapoznani z terminem „optodysleksja”, trudnościami w nauce pisania i czytania wynikających
z zaburzeń widzenia, takich jak nieprawidłowa akomodacja i zaburzone widzenie obuoczne (np. nieprawidłowa konwergencja) oraz nieprawidłowo lub w ogóle niekorygowane wady wzroku.

Prelengentka omówiła przyczyny i objawy zaburzeń funkcji wzrokowych, a także pokazała jak je skutecznie
i praktycznie sprawdzić i czy w ogóle mamy z nimi do czynienia. Nauczyciele poznali metody przesiewowych badań funkcji wzrokowych, dowiedzieli się kiedy należy zastosować terapię widzenia i jaka jest jej skuteczność. Pani Barbara Pakuła opowiedziała również, w jaki sposób dobiera się kolorowe maski stosowane na kartkę z tekstem, aby zniwelować dolegliwości, które powoduje tzw. syndrom Mears-Irlen.

Dyskutowano nad tym, że dość często zdarza się, że podopieczni poradni nie zgłaszają żadnych problemów
ze wzrokiem (ponieważ nie wiedzą, jak to jest widzieć prawidłowo), a także otoczenie nie widzi u nich np. „zeza” czy też innych objawów wzrokowych. Pomimo tego jednak, występują u nich konkretne nieprawidłowości w widzeniu, które mijają po korekcji okularami lub wprowadzeniu określonych ćwiczeń. Odpowiednia korekcja i/lub terapia wzrokowa prowadzona przez optometrystę, będzie w tym wypadku skutecznie eliminowała objawy optodysleksji.

Szkolenie było niewątpliwie ciekawym doświadczeniem, podczas którego specjaliści mogli na sobie wypróbować proponowane przez panią Pakułę metody przesiewowego badania wzroku i zastosować kilka ćwiczeń.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-01-05 15:18przez:
Opublikowano:2024-01-05 00:00przez: Anna Czerniakowska
Podmiot udostępniający: Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
Odwiedziny:1832

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.